2010. április 27., kedd

-Pantaleón és a hölgyvendégek

P. azt hiszem 2hete elment foci meccsre, a helyi csapat idegenben játszott és kellettek a lelkesítők, itthon megjegyezte
milyen szép játszóteret látott és, hogy milyen jól érezte volna magát Mandi, és legközelebb majd elviszi
igaz hogy akkor Sztellát is viheti addigra megnő akkorára és élvezné ő is ,
elgondolkodott és rájött hogy akkor ha két lánnyal menne a focimeccsből semmit sem látna,
meg említettem amióta megvannak a lányok én nem igazán tudtam kikapcsolódni,
a vége az lett olvassak nyugodtan,


A könyvespolcomon ismét, szaporodott az elolvasott könyvek távbora,

Mario Vargas Llosa: Pantaleón és a hölgyvendégek

"A kalandos életű író Mario Vargas Llosa egyik legismertebb alkotása a Pantaleón és a hölgyvendégek című regénye. A még „fiatal” szerző ebben a művében a perui hadsereget, a prüdériát, és a vallási fanatizmust figurázza ki mesterien.
Finom, szellemes humorral szövi a történetet, néhol vaskos, pajzán tréfákkal színezve. Természetesen ebből a művéből sem maradhat ki a drámai szál, vagy a romantika, melyek a kellő időben izgalmat csempésznek a regénybe.

Pantaleón Pantoja százados a perui hadseregben teljesít szolgálatot. Felettesei előtt ő testesíti meg az ideális katonát: kötelességtudó, alapos, szorgalmas, és mindig teljesíti a parancsokat. Éppen ezért szeretik rábízni a legkényesebb feladatokat is, mint például a hölgyvendég-szolgálat megszervezése.
Erre a szolgálatra nagy szükség is van, hiszen a perui hadsereg hős katonái a fülledt amazonasi dzsungelekben nem tudják máshogy levezetni a feszültséget, ami kötelességük teljesítése közben felgyülemlik, csak a bennszülött nők nem éppen kedves meggyőzésével arról, hogy milyen szimpatikusak is a katonák nekik: egyszóval a bennszülött nők megerőszakolásával.

Ezen tevékenységük persze nem nagyon tetszett a bennszülötteknek (a férjeknek legalábbis biztos nem…), így egyre több panasz érkezett a főparancsnokságra a visszaélésekről. A vezérkar pedig zseniális ötlettel állt elő. Létesíteni kell egy speciális szolgálatot a katonaságon belül, amely, persze csakis a legnagyobb titoktartás mellett, hölgyvendégekkel látja el a sok kis szétszórt helyőrséget.

Nos, a feladatot természetesen „hősünkre” bízzák, akinek kötelességtudata nem hagyja, hogy visszautasítsa a megbízatást, mely ellen pedig minden porcikája tiltakozik. Persze a történet elég rövid és borzasztó unalmas is lett volna, ha hősünk hallgat a megérzéseire…

Neki is lát, hogy legjobb tudása szerint megszervezze a hölgyvendég-szolgálatot. Statisztikák és kimutatások készülnek a perui katonák szexuális életéről, úgy mint „házasélet-jellegű szolgáltatások” számának igénye havonta, vagy időigény szolgáltatásonként.
A felmérés eléggé megrémíti Pantaleónt, hiszen több mint 8000 katonának kéne havonta 12-szer egyenként 30 perc időtartamú szolgáltatást nyújtania (persze igazából nem neki…). Ezek a hatalmas számok sem jelentenek azonban leküzdhetetlen akadályt a csinovnyik-szorgalommal megáldott századosnak, aki lassan de biztosan kiépíti a hölgyvendég szolgálatot.

Sajnos azonban sem a hadsereg „eszményeivel”, sem az álszent helyeik gondolkodásával nem összeegyeztethető egy ilyen jellegű szolgálat, és az egyre szaporodó összetűzések a szórakoztató, pikáns felszín alatt folyamatosan növelik a feszültséget. Mintha mindez nem lenne elég, Pantaleón eddig nyugodt magánélete is pokollá válik, így már elkerülhetetlen, hogy a feszültség kitörjön.

A regény minden tekintetben kitűnő szórakozást nyújt. Aki a könnyed, nevettető olvasmányt szereti, az ugyanúgy megtalálja a számítását, mint aki egy kis romantikára vagy drámára vágyik. Mario Vargas Llosa mesterien ötvözi a műfajokat, és egészen a végkifejletig lebilincseli az olvasót."

Bretz Győző

forrás

az én szavaimmal
a történet tényleg jó, bizarr és pihent,
egy egész állam hadseregének szexuális kiszolgálásának megszervezése titokban,
ettöl függetlenül párhuzamosan kezd egy vallási szekta féle is kinőni, a könyv végére egyik megbukik a másik tovább él

a főszereplő nagyon szögletesen katonásan gondolkodó,
néha nem tudom eldönteni, fejében zajlanak összekeveredve a párbeszédek, vagy mind ha osztott képernyőn egyszerre néznék két beszélgetést
figyelni kell hogy megértse az ember

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése